20-sentabr kuni Toshkentda "X-factor" loyihasining eksklyuziv taqdimoti bo'lib o'tdi.
Ta'kidlash joizki, loyiha O'zbekistonda ilk bor "Uzreport" axborot agentligi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, vazirlik qoshidagi Turizm qo‘mitasi, PayMe to‘lov tizimi va "Procter & Gamble" transmilliy kompaniyasi ko‘magida tashkil qilindi.
"Har bir davlatning o‘ziga xos turistik brendi bor. Qaysi bir davlat sporti, boshqasi esa ixtirolari bilan sayyohlarni o‘ziga jalb qiladi. Yurtimiz tarixiy obidalari, o'ziga xos tabiati va boshqa ko'plab jihatlari bilan xorijliklarning diqqatini tortmoqda, — dedi Ekologiya vazirligi matbuot kotibi Lola Rahmonboyeva. — Umid qilamizki, "X-factor" loyihasi ko‘plab iqtidorli yoshlarni kashf qilib, bu orqali san'at sohasining ham O‘zbekistonning xalqaro brendiga aylanishiga va tashqi turizmning rivojlanishiga hissa qo‘shadi".
Ma'lumot uchun, "X-factor" — dunyoning 60 ga yaqin davlatida bo‘lib o‘tadigan mashhur vokal iste’dodlari shousi bo'lib, jahon sahnasida mustahkam o'rin egallagan va muntazam ravishda yangi iste'dodlarni kashf qilib kelmoqda.
Shou uchun kastinglar O‘zbekistonning beshta yirik shahri – Samarqand, Namangan, Buxoro, Xorazm va Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Ularda 6 mingga yaqin kishi qatnashdi. Tanlovning bir necha bosqichlaridan so'ng 12 nafar vokalchi jonli efirda mamlakatning eng yaxshi ijrochisi bo‘lish uchun sahnaga chiqadi.
“X-factor” o‘zbek shousi g‘olibi mamlakatning eng yaxshi ijrochisi unvoni, 100 million so‘m pul mukofoti, shuningdek, FTV telekanalidan axborot ko‘magi va efirda qo‘shiqlarini aylantirish huquqiga ega bo‘ladi.

20 сентября в Ташкенте состоялась эксклюзивная презентация проекта "X-Factor."
Отметим, что проект организован в Узбекистане впервые информационным агентством UzReport TV при поддержке Комитета по туризму, Министерства экологии, платежной системы PayMe и транснациональной компании Procter & Gamble.
В презентации приняли участие, представители Министерства экологии, деятели культуры и искусства, артисты узбекской эстрады, СМИ и другие.
«Каждая страна имеет свой туристический бренд. Некоторые страны привлекают туристов своим спортом, другие — изобретениями. Наша страна привлекает иностранцев своими историческими памятниками, уникальной природой и многими другими направлениями. Мы надеемся, что проект X Factor откроет много талантливых молодых людей и внесет свой вклад в развитие зарубежного туризма в сфере культуры и искусства, а также международного бренда Узбекистана», – сказала советник по вопросам информационной политики министра экологии Лола Рахманбаева.
Для информации, X Factor – популярное вокальное талант-шоу, которое проводится около 60 странах мира. Шоу давно и прочно зарекомендовало себя на мировой арене и стало платформой для открытия новых талантов и запуску новых звезд международного масштаба.
Кастинги шоу прошли в пяти крупнейших городах Узбекистана – Самарканде, Намангане, Бухаре, Хорезме и Ташкенте. В них приняли участие около 6 тысяч человек. После нескольких этапов отбора, на сцену выйдут 12 вокалистов, которые продолжат битву за право называться лучшим исполнителем страны в прямых эфирах шоу.
Победитель X Factor получит титул лучшего исполнителя страны, вознаграждение в размере 100 млн. сумов, а также информационную поддержку и ротацию песен в эфире от телеканала FTV.