2024-yilning 16-18-mart kunlari “Obod va fayzli mahalla — yurt koʻrki” shiori ostida umumxalq xayriya hashari oʻtkaziladi.
Hashar Respublikada “Navro‘z” umumxalq bayramini munosib nishonlash hamda muborak Ramazon oyini munosib tarzda oʻtkazish, mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar hamda bolalar maydonchalarini obodonlashtirish, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi koʻkalamzorlashtirish tadbirlarini davom ettirish, sogʻlom turmush tarzi hamda sanitariya-gigiyenik madaniyatni targʻib qilish, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qoʻllab-quvvatlash maqsadida tashkil etiladi.
Hashar davomida barcha hududlardagi 9000 dan ortiq mahallalarda 16 million tupdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar ekiladi, mahallalar, ziyoratgohlar, xiyobonlar va qabristonlarda obodonlashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Hurmatli yurtdoshlar! Barchangizni xayriya hasharida faol ishtirok etishga chaqiramiz! Daraxt ekish va atrof-muhitni ozoda saqlashdek xayrli tashabbusga o‘z hissangizni qo‘shing!

Примите активное участие во всенародном хашаре!
С 16 по 18 марта 2024 года в республике пройдёт всенародный хашар под лозунгом «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны».
Хашар проводится в целях достойного празднования Навруза, священного месяца Рамадан, благоустройства махаллей, жилых массивов, проспектов, святынь, кладбищ и детских площадок, проведения озеленительных мероприятий в рамках национального проекта «Яшил Макон» и повышения здорового образа жизни и санитарно-гигиенической культуры населения.
В период проведения хашара на территории 9 тыс махаллей во всех регионах страны будут высажены более 16 миллионов фруктовых деревьев и декоративных растений, проведены работы по благоустройству махаллей, святынь, проспектов и кладбищ.
Дорогие соотечественники! Приглашаем вас принять активное участие в благотворительной акции! Внесите свой вклад в благородную инициативу по посадке деревьев и поддержанию порядка в окружающей среде!