O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sharoitida suv ta'minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini muhofaza qilishga qaratilgan loyiha ishga tushirildi
17:31
3999
14-mart kuni Toshkentda 22-mart — “Butunjahon suv resurslarini muhofaza qilish kuni” munosabati bilan BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining (YeIK) Oʻzbekiston Respublikasining “Suv va salomatlik” to‘g‘risidagi protokolga qo‘shilishi munosabati bilan “O‘zbekistonda suv ta’minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini iqlim o‘zgarishi sharoitida favqulodda ifloslanishdan himoya qilish sohasidagi faoliyatni kuchaytirish” loyihasini ishga tushirishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir BMT YeIK, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Tog‘-kon va geologiya vazirligi tomonidan tashkil qilindi. Unda Ekologiya vazirligi Suv, yer resurslari va yer osti boyliklarini muhofaza qilish siyosati bo'limi boshlig‘i Abdumajid Xolmurodov, Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti direktori Baxtiyor Po‘latov, YeIK ijrochi kotibi o‘rinbosari Dmitriy Maryasin, UNESCOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sara Noshadi, Shveytsariyaning O‘zbekistondagi elchixona missiyasi rahbari o‘rinbosari, Hamkorlik departamenti rahbari Rahel Boesch, xalqaro tashkilotlar va mahalliy vazirliklar vakillari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, mazkur loyiha Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi tomonidan moliyalashtirilib, 2024–2026-yillarda amalga oshirilmoqda.
“Loyiha suv ta'minoti va kanalizatsiya sohasida milliy boshqaruv hamda salohiyatni yaxshilash, shuningdek, suvning favqulodda, ayniqsa, togʻ-kon chiqindilari bilan ifloslanishining oldini olishga qaratilgan, — dedi Ekologiya vazirligi bosh mutaxassisi G‘olib Shukurov. — Qolaversa, iqlim oʻzgarishiga chidamlilikni oshirish, transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish va mintaqaviy almashinuvni rivojlantirishga alohida eʼtibor beriladi”.
Tadbir davomida loyihaning ishga tushirilishi hamda Oʻzbekistonning “Suv va sogʻliqni saqlash toʻgʻrisida”gi Protokolga qoʻshilishi munosabati bilan matbuot anjumani oʻtkazildi. Shuningdek, suv, sanitariya va sogʻliqni saqlash, Oʻzbekistonning ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalar toʻgʻrisidagi konventsiyaga qoʻshilishi va suvning tasodifiy ifloslanishining oldini olish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, tadbirda vazifalar, texnik topshiriqlar va Oʻzbekistonning chiqindi suv omborlari xavfsizligi va suv resurslarini boshqarish boʻyicha idoralararo ishchi guruhini tashkil etish boʻyicha kelgusida amalga oshiriladigan ishlar muhokamasi ham kun tartibidan o‘rin oldi.
“Oʻzbekistonning “Suv va sogʻliqni saqlash toʻgʻrisida”gi Protokolga qoʻshilishidan  mamnunmiz. Bu muhim, chunki aniq harakat rejasi, aniq maqsadlarni belgilashga xizmat qiladi hamda O‘zbekistonning suv resurslarini boshqarish borasidagi ishlarining ahamiyati oshiradi”, — dedi Rahel Boesch.
Seminarda BMTning ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalar to‘g‘risidagi konvensiyasi ko‘lami, afzalliklari va asosiy talablari, O‘zbekistonning Konvensiyaning Yordam va hamkorlik dasturining benefitsiari sifatidagi tajribasi, Vengriyaning Suv va salomatlik bo‘yicha Protokolning ishtirokchisi sifatida tajribasiga e’tibor qaratildi. Shu bilan birga, O‘zbekistonda suv va sog‘liqni saqlash to‘g‘risidagi Protokol doirasida amalga oshirilgan ishlar, shuningdek, dolzarb ustuvor vazifalar va ehtiyojlar muhokama qilindi. O‘zbekistonda amaldagi oqova suv standartlari ko‘rib chiqildi.

В Узбекистане запущен проект в сфере водоснабжения, санитарии и защиты водных ресурсов в условиях изменения климата
17:31
3998
В преддверии Всемирного дня водных ресурсов, 14 марта в Ташкенте состоялся семинар, посвященный запуску нового проекта Европейской экономической комиссии ООН «Укрепление деятельности в Узбекистане в области водоснабжения, санитарии и защиты водных ресурсов от аварийного загрязнения в условиях изменения климата», реализуемого в связи с присоединением Республики Узбекистан к Протоколу по проблемам воды и здоровья.
Организаторами мероприятия выступили ЕЭК ООН, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерство горно-добывающей промышленности и геологии. В семинаре приняли участие Начальник Отдела политики охраны водных, земельных ресурсов и недр Министерства экологии Абдумаджид Холмуродов, директор НИИ окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве экологии Бахтиёр Пулатов, заместитель исполнительного секретаря ЕЭК Дмитрий Марьясин, и.о. Постоянного координатора ООН в Узбекистане Сара Ношади, заместитель главы миссии/руководитель отдела по сотрудничеству, Посольство Швейцарии в Узбекистане Рахель Боеш, представители министерств и ведомств, международных организаций и СМИ.
Для информации: данный проект, реализуемый в 2023-2026 годах, финансируется Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству и реализуется ЕЭК ООН.
«Проект направлен на улучшение национального управления и потенциала в секторе водоснабжения и санитарии, а также на предотвращение чрезмерного загрязнения воды, особенно отходами горнодобывающей промышленности. Он также уделяет особое внимание повышению устойчивости к последствиям изменения климата, развитию трансграничного сотрудничества и развитию региональных обменов», – сказал главный специалист Министерства экологии Голиб Шукуров.
В ходе мероприятия состоялась пресс-конференция в связи с запуском проекта и присоединением Узбекистана к Протоколу по проблемам воды и здоровья. Также были обсуждены вопросы водоснабжения, санитарии и здравоохранения, присоединения Узбекистана к Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий.
Кроме того, в повестку дня вошло обсуждение вопросов, технических задач и дальнейшей работы по созданию межведомственной рабочей группы по безопасности водоемов, пересмотру стандартов сточных вод и управлению водными ресурсами Узбекистана.
«Мы рады, что Узбекистан присоединился к Протоколу по проблемам воды и здоровья. Это важно, поскольку четкий план действий послужит постановке четких целей и повысит значимость работы Узбекистана по управлению водными ресурсами», – заявил заместитель главы миссии/руководитель отдела по сотрудничеству, Посольство Швейцарии в Узбекистане Рахель Боеш.
Особое внимание на семинаре было уделено сфере применения, преимуществам и главным требованиям Конвенции ООН о трансграничном воздействии промышленных аварий, опыту Узбекистана как бенефициара Программы помощи и сотрудничества Конвенции, а также опыту Венгрии как участника Протокола по проблемам воды и здоровья. Также была обсуждена работа, проводимая в Узбекистане в рамках Протокола и текущие приоритетные задачи и потребности.
Также были рассмотрены действующие стандарты очистки сточных вод в Узбекистане. По итогам мероприятия была определена работа, которую предстоит проделать в будущем.