Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Gidrometeorologiya xizmati agentligi “Zamin” jamg‘armasi bilan hamkorlikda Butunjahon meteorologiya kuni munosabati bilan Toshkent shahridagi havo ifloslanishini avtomatik nazorat qiluvchi stansiyaga press-tur tashkil etdi.
Press-tur doirasida avtomatik stansiyaning ishlashi prinsipi, undagi mavjud funksiyalar haqida OAV vakillari, bloger va jurnalistlarga keng ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun, avtomatik stansiyalarda atmosfera havosi ifloslanishini kuzatish onlayn rejimda amalga oshiriladi. Atmosfera havosida quyidagi ifloslantiruvchi moddalar aniqlanadi: mayda dispersli zarrachalar (PM10 va PM2,5), oltingugurt dioksidi, azot dioksidi, azot oksidi, uglerod oksidi, ammiak, ozon.
“Stansiya onlayn rejimda ishlaydi, diametri 5 km radiusdagi havo sifati haqidagi ma’lumotlarni serverga har 10 daqiqada o‘rtacha har soatda uzatadi. Kuzatuv punktlaridan atmosfera havosining ifloslanishi to‘g‘risidagi ma’lumotlar O‘zgidromet tomonidan qabul qilinadi, yagona ma’lumotlar bazasida jamlanadi va loyiha doirasida yaratilgan https://monitoring.meteo.uz ommaviy platformasida e’lon qilinadi”, - dedi O‘zgidromet boshqarma boshlig‘i Xurshid Toshpo‘latov.
Bundan tashqari, O‘zgidromet agentligining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy kanallariga har kuni ertalab 9:00 va kechqurun 18:00 da atmosfera havosi monitoringi l ma’lumotlari e’lon qilib borilishi yo‘lga qo‘yilgan.
Ma’lumot uchun, atmosfera havosining ifloslanishini monitoring qilish jarayonining texnik va axborot imkoniyatlarini yaxshilash uchun atrof-muhit monitoringini zamonaviylashtirish maqsadida O‘zgidromet agentligi “Zamin” xalqaro jamoat fondi bilan hamkorlikda “Atmosfera havosining ifloslanishi monitoringini avtomatlashtirish” loyihasini amalga oshirmoqda.
Loyihaning birinchi bosqichida 2021-yilda Toshkent shahrida “Horiba” (Germaniya) kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan 2 ta zamonaviy havo ifloslanishini nazorat qiluvchi avtomatik stansiyalar o‘rnatildi. 2023-yilda loyihaning ikkinchi bosqichi doirasida Guliston, Jizzax, Samarqand, Urganch, Nukus, Termiz shaharlarida avtomatik stansiyalar faoliyat yurita boshladi. Joriy yilda esa Andijon, Namangan, Farg‘ona, Navoiy, Buxoro, Qarshi, Nurafshon, Toshkent shaharlarida ham avtomatik stansiyalar o‘rnatildi.

Организован пресс-тур на новые автоматические станции мониторинга загрязнения атмосферного воздуха
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Агентством гидрометеорологической службы  совместно с Фондом Zamin  организован пресс-тур на автоматическую станцию мониторинга загрязнения воздуха  в Ташкенте по случаю Всемирного метеорологического дня.
В рамках пресс-тура представителям СМИ, блогерам и журналистам была предоставлена развернутая информация о принципе работы автоматической станции, ее доступных функциях.
Для информации мониторинг загрязнения атмосферного воздуха на автоматических станциях осуществляется в режиме онлайн. В атмосферном воздухе наблюдаются следующие загрязняющие вещества: фракционный состав пыли (мелкие дисперсные частицы PM10 и PM2,5), диоксид серы, диоксид азота, оксид азота, оксид углерода, аммиак, озон.
«Станция работает онлайн, передает на сервер данные о качестве воздуха в радиусе 5 км каждые 10 минут, в среднем каждый час. Информация о загрязнении атмосферного воздуха с пунктов наблюдения поступает в Узгидромет, сводится в единую базу данных и публикуется на общественной платформе monitoring.meteo.uz, созданной в рамках проекта», – рассказал начальник управления Узгидромета Хуршид Ташполатов.
Кроме того, на официальных каналах Узгидромета в социальных сетях ежедневно в 9:00 утра и 18:00 вечера публикуются данные мониторинга атмосферного воздуха.
Для информации: в целях улучшения технических и информационных возможностей процесса мониторинга загрязнения атмосферного воздуха, Агентством Узгидромет совместно с Международным общественным фондом Zamin реализуется проект «Автоматизация мониторинга загрязнения атмосферного воздуха».
На первом этапе проекта в 2021 году в Ташкенте были установлены 2 современные автоматические станции контроля загрязнения воздуха производства компании Horiba (Германия). В 2023 году в рамках второго этапа проекта автоматические станции начали работать в г. Гулистан, Джизак, Самарканд, Ургенч, Нукус, Термез. В текущем году автоматические станции установлены также в Андижане, Намангане, Фергане, Навои, Бухаре, Карши, Нурафшане, Ташкенте.