Isfayramsoy, Shohimardonsoy va Zarafshon daryo havzalarida iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq transchegaraviy xavflarni baholash jarayoni boshlandi
16:14
3634
15-aprel kuni Toshkent shahrida transchegaraviy daryo havzalarida iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq xavflarni baholash bo‘yicha o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamkorligida “Markaziy Osiyoda iqlim bilan bog‘liq xavf-xatarlarni boshqarish” mintaqaviy loyihasi doirasida o‘tkazildi. Seminarda Ekologiya vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Gidrometeorologiya xizmati agentligi, Milliy iqlim markazi, tadqiqot markazlari va nodavlat-notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
"Bugungi seminarda xorijlik mutaxassislar bilan birga nafaqat iqlim xavflarini o‘rganish, balki ularning salbiy oqibatlarini yumshatishga ham e'tibor qaratildi. Bu borada birlamchi natijalar asosida qator chora-tadbirlar ishlab chiqildi. Maqsadimiz bu chora-tadbirlarni nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo miqyosida amaliyotga tatbiq qilish, bu boradagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdir", — dedi Ekologiya vazirligi Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim boshlig‘i Hasan Boboyev.
Tadbir davomida tanlangan transchegaraviy suv havzalarida iqlim o’zgarishi bilan bog’liq xavf-xatarlarni bartaraf etish bo'yicha hamkorlikni yo'lga qo'yish, ochiq muloqot va konstruktiv fikr almashinuvini osonlashtirish orqali iqlim o’zgarishi bilan bog’liq xavf-xatarlarni tahlil qilishda aniq va bir-biriga mos strategiyani ishlab chiqish kabi muhim masalalar muhokama qilindi.
“Biz uchta asosiy komponent bo‘yicha ishlaymiz:  iqlim xavflarini baholashda, iqlim xavflarini kamaytirish bo‘yicha pilot loyihalarni amalga oshirishda yordam beramiz, shuningdek, gidrometeorologiya xizmatlari va 5 ta davlatning Favqulodda vaziyatlar vazirligi bilan hamkorlikda suv bilan bog'liq favqulodda vaziyatlar va ofatlarni oldindan baholashni takomillashtirish ustida ishlaymiz”, — dedi “Markaziy Osiyoda iqlim risklarini boshqarish” loyihasi menejeri Sergey Makarov.
Ma’lumot uchun, baholash O'zbekiston va Qirg’iziston hududidan oqib o’tuvchi Isfayramsoy va Shohimardonsoy, O'zbekiston va Tojikiston hududidan oqib o’tuvchi Zarafshon daryo havzalari miqyosida olib boriladi. Shuningdek, ushbu tadqiqotda Qirg’iziston va Qozog'iston hududidan oqib o’tuvchi Chon-Kemin-Chu hamda Turkmanistonda joylashgan Murg'ob daryolari ham qamrab olinadi. Ushbu daryolarni tanlashda havzaning suv hajmi, daryo havzasi bilan bog’liq tabiiy turdagi favqulodda vaziyatlar xavfi, gidrologik va meteorologik stansiyalar mavjudligi mezonlari inobatga olingan.
Iqlim xavflarini baholash — bu iqlim o'zgarishlarining inson, iqtisodiyot va atrof-muhitga salbiy ta’sirini tahlil qilish jarayonidir. Ushbu jarayon turli metodlar va asboblar yordamida amalga oshiriladi, bu esa iqlim o'zgarishlarining odamlar hayoti va ekosistemalarga qanday ta'sir qilishi mumkinligini tushunishga yordam beradi.
“Markaziy Osiyoda iqlim bilan bog’liq xavf-xatarlarni boshqarish” mintaqaviy loyihasi mintaqa mamlakatlarining o’zaro hamkorligini muvofiqlashtirishga qaratilgan loyiha bo’lib, bilim va tajriba almashish, gidrologik ofatlar uchun mintaqaviy erta ogohlantirish tarmog'ini yaratish va iqlim xavflarini baholashga xizmat qiladi.

Начался процесс оценки климатических рисков в бассейнах рек Исфайрамсай, Шахимардан и Зеравшан
15 апреля в Ташкенте состоялся  семинар по оценке климатических рисков в бассейнах трансграничных рек.
Мероприятие организовано Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) при поддержке Министерства экологии, защиты окружающей среды и изменения климата в рамках регионального проекта «Управление климатическими рисками в Центральной Азии». В семинаре приняли участие представители Министерства экологии, Министерства водного хозяйства, Министерства сельского хозяйства, МЧС, Агентства гидрометеорологической службы, Национального климатического центра, исследовательских центров и неправительственных организаций.
«На сегодняшнем семинаре совместно с зарубежными экспертами внимание было уделено не только изучению климатических рисков, но и смягчению их негативных последствий. В связи с этим на основе первичных результатов был разработан ряд мероприятий. Наша цель – реализовать эти меры не только в Узбекистане, но и во всей Центральной Азии», - рассказал заведующий отделом НИИ окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве экологии Хасан Бобоев.
Целью мероприятия является установление сотрудничества по устранению климатических рисков в пределах выбранных трансграничных бассейнов, а также анализ рисков изменения климата путем содействия открытому диалогу и конструктивному обмену мнениями в разработке четкой и последовательной стратегии.
«Мы работаем по трем основным компонентам: помогаем с оценкой климатических рисков, реализацией пилотных проектов по снижению климатических рисков и также работаем с гидрометеорологическими службами и МЧС 5–ти стран по улучшению прогнозирования чрезвычайных ситуаций и бедствий, связанных с водой», – сказал руководитель проекта «Управление климатическими рисками в Центральной Азии» Сергей Макаров.
Для информации: на основе оценок будут предложены и частично реализованы меры по смягчению последствий изменения климата для пяти речных трансграничных бассейнов: Исфайрамсай в Кыргызстане и Узбекистане, Шахимардан в Кыргызстане и Узбекистане, Зеравшан в Таджикистане и Узбекистане, Мургаб в Туркменистане и Чон-Кемин/река Чу в Кыргызстане и Казахстане. При выборе учитывались размер, наличие ЧС, связанных с водой, доступ гидрологических и метеорологических станций.
На основе оценки климатических рисков предлагаются практические меры по смягчению негативных последствий изменения климата. Помимо аналитических материалов по климатическим рискам и рекомендациям, в рамках исследования состоится подготовка инструкторов по проведению оценки климатических рисков в каждой из стран.
Оценка климатических рисков – это процесс анализа негативного воздействия изменения климата на людей, экономику и окружающую среду. Этот процесс осуществляется с использованием различных методов и инструментов, которые помогают понять, как изменение климата может повлиять на жизнь людей и экосистемы.
Региональная программа «Управление климатическими рисками в Центральной Азии» представляет собой проект, направленный на координацию взаимного сотрудничества стран региона, и служит обмену знаниями и опытом, созданию региональной сети раннего оповещения о гидрологических бедствиях, а также оценку климатических рисков.