O‘zbekiston Yaponiyaning muhofaza etiladigan tabiiy hududlar borasidagi tajribasini o‘zlashtiradi
17-aprel kuni Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar departamenti rahbari Zokir Rahimov va JICA (Japan International Cooperation Agency — Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi) ning O‘zbekistondagi vakili Vakui Akiko o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistondagi milliy tabiat bog‘larida barqaror ekoturizmni rivojlantirish to‘g‘risidagi loyihalar ko‘rib chiqildi. Xususan, Zomin milliy tabiat bog‘ida yapon uslubidagi ekoturistik zonalari, tashrif markazlari (visit center) hamda hayvonlar uchun valerlarni tashkillashtirish masalalariga e’tibor qaratildi.
“Yaponiya tajribasini o‘rganish biz uchun muhim. Bu ekoturizm hamda ichki turizmni yanada rivojlantirishga imkon beradi, — dedi Zokir Rahimov. — Biz, shuningdek, mahalliy va xorijlik sayyohlarga O‘zbekiston milliy tabiat bog‘larining flora va fauna dunyosini yanada tanitishni maqsad qilganmiz”.
Muzokaralardan maqsad milliy tabiat bog‘larida ekoturistik zonalarni tashkil etishda Yaponiya tajribasidan foydalanish uchun yaponiyalik mutaxassislarni loyihaga jalb qilish, muhofaza etiladigan tabiiy hududlar xodimlarini tajriba almashish maqsadida Yaponiyaga malaka oshirishga yuborish, ikki davlat o'rtasidagi hamda Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar departamenti va JICA o‘rtasida doimiy yaqin hamkorlikni o‘rnatishdan iborat.
“O‘zbekiston tabiati juda go‘zal, ayniqsa, Samarqanddagi tabiiy maskanlar menda o‘zgacha taassurot qoldirgan. Zomin milliy tabiat bog‘i haqida ham ko‘p eshitganman. Bu yerda ekoturizm zonalarini tashkil etish, turizmni rivojlantirish, albatta, biz uchun ham muhim, ham qiziqarlidir”, – dedi Vakui Akiko.
Uchrashuv yakunida yaponiyalik mutaxassislarni O‘zbekistonga jalb qilish va METH xodimlarini Yaponiyaga malaka oshirish uchun yuborish, o‘zaro tajriba almashish borasida kelishuvga erishildi.

Узбекистан будет перенимать опыт охраняемых природных территорий Японии
17 апреля состоялась встреча руководителя Департамента охраняемых природных территорий Зокира Рахимова с представителем JICA (Японского агентства международного сотрудничества) в Узбекистане Вакуи Акико.
На встрече были обсуждены проекты по развитию устойчивого экотуризма в национальных природных парках Узбекистана. В частности, внимание было уделено организации зон экотуризма в японском стиле, визит-центров и приютов для животных в Зааминском национальном природном парке.
«Нам важно изучить опыт Японии. Это позволит и дальше развивать экотуризм и внутренний туризм», - сказал Зокир Рахимов. «Мы также стремимся познакомить местных и иностранных туристов с флорой и фауной национальных парков Узбекистана» - добавил он.
Цель переговоров – привлечь к проекту японских специалистов с целью использования опыта Японии в организации зон экотуризма в национальных природных парках, направить сотрудников ОПТ в Японию на обучение с целью обмена опытом между двумя странами, а также установление сотрудничества между Департаментом охраняемых природных территорий и JICA.
«Природа Узбекистана очень красивая, особенно впечатление на меня произвели природные места Самарканда. Я также много слышал о Зааминском национальном природном парке. Создание зон экотуризма и развитие туризма здесь, безусловно, важны и интересны для нас", - сказал Вакуи Акико.
По итогам встречи была достигнута договоренность о привлечении японских специалистов в Узбекистан и направлению сотрудников ОПТ в Японию для обучения и обмена опытом.