Respublikamizning yana 5 ta hududida chiqindi xizmatlari uchun yagona to’lov ta’riflari belgilandi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Sirdaryo, Surxondaryo viloyatlari va Qarshi shahrida qattiq va suyuq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun yagona to‘lov tariflari tasdiqlandi.
Bu davlatimiz rahbarining “Maishiy va qurilish chiqindilari bilan bog‘liq ishlarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi va “Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish va aholi punktlarida tozalikni taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorlari hamda Vazirlar Mahkamasining “Chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta'minlash maqsadida amalga oshirildi.
Unga ko‘ra, quyidagi to’lov miqdorlari belgilandi:
- Qoraqalpog‘iston Respublikasida jismoniy shaxslar uchun oyiga 4 032 so‘m (QQS bilan), yuridik shaxslarga esa 1 m³ uchun 72 240 so‘m (QQS bilan);
- Jizzax viloyatining jami 13 ta shahar va tumanida jismoniy shaxslar uchun 1 kishiga oylik 6 000 so‘m, yuridik shaxslarga esa 1 m³ uchun (QQSsiz) 60 000 so‘m va 1 tonna uchun (QQSsiz) 135 420 so‘m;
- Sirdaryo viloyatida bo‘yicha aholi uchun 4 000 so‘m hamda yuridik shaxslarga 1 m³ uchun (QQS bilan) 81 ming so‘m;
- Surxondaryo viloyatining jami 15 ta shahar va tumanida aholi uchun 1 kishiga oylik 4 500 so‘m hamda yuridik shaxslarga esa 1 m³ uchun (QQSsiz) 70 000 so‘m;
- Qarshi shahrida aholi uchun 6 160 so‘m (QQS bilan) hamda yuridik shaxslarga 1 m³ uchun (QQS bilan) 89 600 so‘m.
Ta’kidlash joizki, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tashabbusiga ko‘ra Xalq deputatlari hududlar Kengashlarining tegishli sessiya qarorlari bilan belgilangan mazkur majburiy yagona tariflar sanitar tozalash korxonalari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash, yangi ish o‘rinlari yaratilishini taʼminlashga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun, hozirda respublikamizning boshqa hududlarida ham qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun yagona to‘lov tariflarini belgilashga doir chora-tadbirlar olib borilmoqda. Avvalroq Toshkent shahri hamda Buxoro, Namangan, Toshkent, Samarqand, Farg‘ona, Andijon viloyatlarida qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun yagona to‘lov tariflari belgilangan edi.

Еще в 5 регионах страны установлены единые тарифы за услуги по утилизации отходов
Единые тарифы оплаты за сбор и вывоз твердых и жидких бытовых отходов утверждены в Республике Каракалпакстан, Джизакской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской областях и городе Карши.
Это предусмотрено Постановлением Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами», Постановлением Кабинета Министров «О дополнительных мерах по организации работ санитарной очистки и обеспечению чистоты в населенных пунктах», а также «Об утверждении нормативных правовых документов в области проведения работ по обращению с отходами».
Согласно новым тарифам определены следующие суммы выплат:
- по Республике Каракалпакстан - 4 032 сума в месяц (с НДС) для физических лиц и 72 240 сум (с НДС) за 1 м³ для юридических лиц;
-  в 13 городах и районах Джизакской области - 6000 сумов в месяц для физических лиц  и 60 000 сумов за 1 м³ (без НДС) и 135 420 сумов за тонну (без НДС) для юридических лиц;
- 4 000 сум для физических лиц и 81 000 сум (с НДС) за 1 м³ для юридических лиц в Сырдарьинской области;
- 4500 сумов в месяц для физических лиц и 70 000 сумов за 1 м³ (без НДС) для юридических лиц в 15 городах и районах Сурхандарьинской области;
- 6 160 сумов (с НДС) для жителей города Карши и 89 600 сумов за 1 м³ (с НДС) для юридических лиц.
Стоит отметить, что по инициативе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата данные обязательные единые тарифы, установленные решениями соответствующей сессии областных Советов народных депутатов, способствуют повышению качества услуг, оказываемых в сфере управления ТБО и созданию новых рабочих мест.
Для информации: в настоящее время принимаются меры по установлению единых тарифов оплаты за оказываемые услуги по сбору и вывозу ТБО в других регионах нашей республики. Ранее были установлены единые тарифы оплаты за оказываемые услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов в городе Ташкенте, Бухарской, Наманганской, Ташкентской, Самаркандской, Ферганской и Андижанской областях.