O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik bo‘yicha tadbirlar dasturi imzolandi
26.
09:52
4614
25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Tabiiy resurslar va ekologiya vazirligi o‘rtasida kelishuvni amalga oshirish bo‘yicha Rossiya-O‘zbekiston ishchi guruhining 4-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov boshchiligidagi vazirlik vakillari hamda Rossiya Federatsiyasi Tabiiy resurslar va ekologiya vazirligi Xalqaro hamkorlik va iqlim oʻzgarishi departamenti direktori Ivan Kushch boshchiligidagi vakillar, Davlat ekologik ekspertiza markazi, Rossiya Federatsiyasining suv xoʻjaligi kompleksini rivojlantirish axborot-tahlil markazi rahbarlari va boshqalar ishtirok etdi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan idoralararo bitimni amalga oshirish bo‘yicha atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik dasturi, shuningdek, O‘zbekiston-Rossiya ishchi guruhining 5-majlisini o‘tkazish vaqti va joyi ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar chog‘ida ikki davlat vakillari suv resurslarini muhofaza qilish, boshqarish va ulardan oqilona foydalanish, ekologik nazorat va ekologik ta’lim, atrof-muhitga ta’sirni baholash, eng yaxshi mavjud texnologiyalar tamoyillarini joriy etish, chiqindilarni boshqarish, biologik xilma-xillikni saqlash, CITES konvensiyasi qoidalarini amalga oshirish bo'yicha tajriba almashish, atrof-muhit va bojxona organlarining yovvoyi fauna va flora turlari import/eksporti borasida bojxona nazoratini tartibga solish sohasida o'zaro hamkorligiga e’tibor qaratildi.
Tomonlar bugungi jarayonlarga oid ma’ruzalarni tinglab, ushbu sohalarda hamkorlikni rivojlantirish va tajriba almashishdan manfaatdorligini bildirdilar.
O‘zbekiston tomoni talabalar va yoshlarning Rossiyada yoshlarining suv tanlovida ishtirok etishiga qiziqish bildirdi. Shu bilan birga, Rossiya tomonining teleko‘prik orqali suv havzalari qirg‘oqlarini tozalash bo‘yicha qo‘shma ko‘ngillilar tadbirlarini tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasi 2030-yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan Rossiya texnologiyalari va uskunalaridan foydalangan holda O‘zbekiston Respublikasi hududida chiqindilarni kompleks boshqarish obyektini yaratish bo‘yicha tajriba loyihasini amalga oshirish borasida kompleks tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksini birgalikda tayyorlash masalasini ishlab chiqishni taklif qildi.
“Bugun biz mamlakatlarimizning oʻzaro hamkorligi uchun muhim boʻlgan hamkorlikning asosiy yoʻnalishlarini muhokama qilmoqdamiz. Bu, birinchi navbatda, atrof-muhit qonunchiligi, biologik xilma-xillikni saqlash, ekologiyani nazorat qilish va hokazolar bo'yicha tajriba almashishdir. Muhokamalarning asosiy qismi chiqindilarga qarshi kurashdir, chunki aholi sonining ko'payishi chiqindilarning ko'payishiga va ekologiyaning ifloslanishiga olib keladi. Bu borada tajribamiz bor va biz buni baham ko‘rishga tayyormiz”, — dedi Ivan Kushch.
Shuningdek, 2025-yilda davlat ekologik ekspertizasi va atrof-muhitga ta’sirni baholash bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya seminarini o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Biologik xilma-xillikni saqlash sohasida Tomonlar noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turlarni o‘rganish va saqlash bo‘yicha loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirishni mamnuniyat bilan qabul qildilar. Xususan, Sibir turnalari populyatsiyasini tiklashga qaratilgan "Umid parvozi" loyihasini amalga oshirishni davom ettirish muhimligi e'tirof etildi. Shu maqsadda Surxondaryo viloyati hududidagi Amudaryo tekisligida Sibir turnasi uchun muqobil qishlash hududini yaratish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish bo‘yicha kelishib olindi.
Tashrifning ikkinchi kuni, 26-aprel kuni Rossiya delegatsiyasi vakillari Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti (“Yashil universitet”)ga tashrif buyurib, ularga universitet faoliyati haqida batafsil ma’lumot berildi. “Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida delegatlar “Green university” bog‘iga daraxt ko‘chatlari ekishda ishtirok etdi.
Tomonlar shaharlar va shahar atrofidagi hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, xususan, shaharlar atrofidagi o‘rmon bog‘larini himoya qilish zonalarini (yashil zonalar) yaratish va boshqarish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar. O‘rmon xo‘jaligi faoliyatini ilmiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash maqsadida Tomonlar tarmoq ilmiy va tadqiqot tashkilotlari, shuningdek, ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash niyatida ekanliklarini bildirdilar.

Подписана Программа мероприятий между Узбекистаном и Россией о сотрудничестве в области охраны окружающей среды
26.
09:52
4613
25 апреля состоялось 4-ое заседание Российско-Узбекской рабочей группы по реализации Соглашения между Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и Министерством природных ресурсов и экологии Российской Федерации.
В мероприятии приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан под председательством заместителя министра экологии Жусипбека Казбекова, представители Министерства природных ресурсов и экологии Российской Федерации во главе с директором Департамента международного сотрудничества и климатических изменений Ивана Куща, руководители Центра государственной экологической экспертизы, Информационно-аналитического центра развития водохозяйственного комплекса РФ и другие.
В ходе заседания были рассмотрены первоочередные направления двустороннего сотрудничества, Программа сотрудничества в области охраны окружающей среды по реализации межведомственного соглашения на 2024-2026 гг., а также сроки и место проведения 5-го заседания Узбекско-Российской Рабочей группы.
В рамках переговоров представители двух стран обсудили такие первоочередные направления, как охрана, управление и рациональное использование водных ресурсов, экологический контроль и экологическое просвещение, оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС), внедрение принципов наилучших доступных технологий (НДТ), повышение квалификации в области промышленной экологии и НДТ, обращение с отходами, сохранение биоразнообразия, обмен опытом по вопросам реализации положений Конвенции CITES, взаимодействия природоохранных и таможенных органов в сфере регулирования таможенного контроля ввоза/вывоза видов дикой фауны и флоры.
Стороны заслушали доклады о текущем положении дел и выразили заинтересованность в развитии сотрудничества и обмена опытом по данным направлениям.
Узбекская сторона выразила заинтересованность в участии студентов и молодежи в Российском открытом молодежном водном конкурсе. Вместе с тем, была поддержана инициатива российской стороны по организации совместных волонтерских мероприятий по очистке берегов водных объектов посредством телемоста.
В свою очередь делегацией РФ было предложено проработать вопрос о совместной подготовке комплексного пакета организационных и технических мер на период до 2030 г. в области реализации пилотного проекта по созданию комплексного объекта обращения с отходами на территории Республики Узбекистан с применением российских технологий и оборудования.
«Сегодня мы обсуждаем основные направления сотрудничества, которые важны для взаимодействия наших стран. В первую очередь это обмен опытом в области законодательства в сфере экологии, сохранение биоразнообразия, экологический контроль и др. Огромный блок обсуждений – это борьба с отходами, так как рост населения приводит к росту отходов и, следовательно, загрязнению окружающей среды. У нас есть опыт в этом и мы готовы им делиться», – рассказал Иван Кущ.
Также была достигнута договоренность о проведении в 2025 г. узбекско-российского семинара по государственной экологической экспертизе и оценке воздействия на окружающую среду.
В области сохранения биоразнообразия, Стороны приветствовали разработку и осуществление проектов по изучению и спасению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов. В частности, была признана важность продолжения реализации проекта «Полет надежды» - восстановление исчезающей популяции стерха с использованием мотодельтапланов. С этой целью была достигнута договоренность реализовать работы по созданию альтернативной зимовки стерха в пойме Амударьи на территории Сурхандарьинской области.
По итогам заседания была подписана Программа мероприятий между двумя ведомствами о сотрудничестве в области охраны окружающей среды на 2024-2026 годы, а также достигнута договоренность о проведении пятого заседания Рабочей группы в Москве в 2025 году.
Во второй день визита, 26 апреля представители российской делегации посетили Центрально-Азиатский Университет изучения окружающей среды и изменения климата («Green University»), где им была представлена подробная информация о деятельности университета. В рамках общенациональной программы «Яшил макон», делегаты приняли участие в высадке саженцев деревьев в саду Green University.
Стороны согласились в намерении развивать сотрудничество по озеленению в городах и пригородных зонах, в частности по вопросам создания и управления лесопарковыми защитными поясами вокруг городов (зеленые поясов). В целях обеспечения научной поддержки лесохозяйственной деятельности, Стороны выразили намерение укреплять сотрудничество между отраслевыми научными и исследовательскими организациями, а также образовательными учреждениями.