Qum-shag'al qazib olayotgan 9 nafar huquqbuzarga chora ko‘rildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi nazorat inspeksiyasi hamda Toshkent shahar IIB hamkorligida navbatdagi reyd tadbiri o‘tkazildi.
Mazkur reyd tadbiri Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 14-sonli farmoni ijrosi yuzasidan amalga oshirildi.
Toshkent shahri, Yashnabod tumani, "Jarboshi" MFY, Chirchiq daryosida olib borilgan reyd davomida bir guruh fuqarolar tomonidan noqonuniy ravishda ekskavator va yuk mashinalaridan foydalangan holda qum-shagʻal xomashyosi qazib olinayotganligi aniqlandi. Natijada tabiatga 139 mln so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo‘ldi.
Holat yuzasidan 9 ta shaxsga nisbatan MJtKning 70prim 1-moddasi 1-qismiga asosan 91 mln soʻm jarima belgilandi. Huquqbuzarlar jami 230 million so‘m to‘laydigan bo‘ldi. Shuningdek, texnika vositalari vaqtinchalik jarima maydoniga joylashtirildi.
Ma'lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 14-sonli farmonida asosan 2024-yil 1-maydan Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo, Surxondaryo va Sirdaryo daryolari o‘zanlarida noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy o‘rnatildi. Ekologiya vazirligi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birga qum-shag'alni noqonuniy qazib olishga qarshi doimiy reyd tadbirlari olib borilmoqda.

В отношении 9 правонарушителей, добывавших песок и гравий, приняты меры
Инспекцией Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с УВД города Ташкента было проведено очередное рейдовое мероприятие.
Данное мероприятие проведено в целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан №14 «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах».
В ходе рейда, проведенного на реке Чирчик, протекающего по территории махалли «Жарбоши» Яшнабадского района города Ташкента, был установлен факт незаконной добычи песчано-гравийной смеси группой граждан с использованием экскаваторов и грузовых автомобилей. В результате стало известно, что природе нанесен ущерб на сумму 139 миллионов сумов.
В отношении 9 человек наложен штраф в размере 91 миллиона сумов по части 1 статьи 70-1 АК. Нарушители выплатят в общей сложности 230 миллионов сумов. Также технику временно поместили на штрафстоянку.
Для информации: согласно Указу Президента Республики Узбекистан №14 «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах», с 1 мая 2024 года в руслах рек Чирчик, Санзар, Зарафшан, Нарын, Кашкадарья, Сурхандарья и Сырдарья введен бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов. Министерство экологии совместно с партнерскими организациями проводит регулярные рейды по борьбе с незаконной добычей песка и гравия.