Toshkentda iqlim boʻyicha taʼlim dasturi taqdimoti boʻlib oʻtdi
2-may kuni Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida ("Green University") “BRMga erishish va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha iqlim ta’limi” va “Eco-Schools Uzbekistan” loyihalari doirasida milliy seminar boshlandi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, “Zamin” xalqaro jamoat fondi hamda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etilgan tadbir pedagoglarni taʼlim jarayonida yangilangan “Iqlim qutichasi” toʻplamidan foydalanishga tayyorlashga bagʻishlangan.
Ma'lumot uchun, "Iqlim qutichasi" — maktab o'quvchilari va yoshlar uchun "iqlim o'zgarishi" mavzusidagi o'quv dasturi va bir xil nomdagi materiallar to'plami. Dastur iqlim o'zgarishi haqida ma'lumot, topshiriqlar, loyiha g'oyalari, o'yinlar, shuningdek, ushbu dolzarb mavzuni sinfda va darsdan tashqari mashg'ulotlar orqali o'qitish bo'yicha o'qituvchilar uchun tavsiyalar va treninglarni o‘z ichiga oladi.
Seminarda “Iqlim qutichasi” materiallari to‘plami taqdimoti, respublikadagi maktab yoshidagi bolalar uchun iqlim ta’limining sharhi, o‘qituvchilar uchun o‘quv moduli taqdimoti va respublikada iqlim o‘zgarishi mavzusida loyiha asosida o‘qitish texnologiyasidan foydalanish bo‘yicha mahorat darslari bo‘lib o‘tdi. Bundan tashqari, turli mamlakatlar tajribasidan kelib chiqib, o‘qituvchilarga “Iqlim qutichasi”ni darslarda va sinfdan tashqari mashg‘ulotlarda qo‘llash bo‘yicha uslubiy tavsiyalar berildi.
2014-yilda BMTTD tomonidan ishlab chiqilgan o‘quv qo‘llanmasi maktablarda iqlim o‘zgarishini o‘rgatishning yangi usullarini taklif etadi, bu esa yoshlarga muammo haqida o‘ylash, mumkin bo‘lgan yechimlarni o‘rganish va sayyorani himoya qilish va iqlim o‘zgarishi ta’sirini boshqarish uchun aniq choralar ko‘rish imkonini beradi. Materiallar 13 tilda https://climate-box.com/ saytida mavjud.
“Iqlim qutichasi” O‘zbekistonda maktab o‘quv dasturlariga kiritilib, maktab o‘quvchilari bilan sinfdan tashqari va mustaqil mashg‘ulotlarda qo‘llanilishi rejalashtirilgan. Materiallar turli yosh guruhlari uchun moslashtirilgan va nazariy bilimlarni ham, amaliy jihatlarni ham qamrab oladi. Ular tajribalar o'tkazish va olingan bilimlarni real hayotda qo'llashga qaratilgan iqlim loyihalarini ishlab chiqish/amalga oshirish bo'yicha tavsiyalarni o'z ichiga oladi.

В Ташкенте презентовали программу по климатическому образованию
2 мая в Центрально-Азиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата (Green University) стартовал национальный семинар в рамках проектов «Климатическое образование для продвижения ЦУР и борьбы с изменением климата» и «Eco-Schools Uzbekistan».
Мероприятие, организованное Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерством дошкольного и школьного образования, Международным общественным фондом «Zamin» и Программой развития ООН (ПРООН) в Узбекистане, посвящено обучению педагогических работников, использованию обновленного комплекта материалов «Климатическая шкатулка» в образовательном процессе.
Для информации: «Климатическая шкатулка» – это образовательная программа и одноимённый комплект материалов по теме «изменение климата» для школьников и молодёжи. Программа предлагает информацию о проблеме изменения климата, задания, идеи проектных работ, игры, а также рекомендации и тренинги для педагогов, как можно преподать эту актуальную тему на уроках и через внеклассные мероприятия.
В рамках семинара состоялись презентация комплекта материалов «Климатическая шкатулка» , обзор климатического образования детей школьного возраста в республике, презентация учебного модуля для преподавателей и мастер-классы по применению технологии проектного обучения по теме изменения климата в республике. Кроме того, были даны методические рекомендации для педагогов по использованию «Климатической шкатулки» на уроках и во внеурочной деятельности на опыте опыт разных стран.
Учебно-методический комплект, разработанный ПРООН в 2014 году, предлагает новые методы преподавания по теме «изменение климата» в школе, предоставляя молодым людям возможности для осмысления проблемы, поиска возможных путей для её решения и принятия конкретных действий для защиты планеты и управления последствиями изменения климата. Материалы доступны на 13 языках по ссылке https://climate-box.com/.
Планируется, что «Климатическая шкатулка» будет интегрирована в школьные программы Узбекистана и использоваться на внеклассных и самостоятельных занятиях с учащимися школ. Материалы адаптированы для различных возрастных групп и охватывают как теоретические знания, так и практические аспекты. Они включают рекомендации по проведению экспериментов и разработке/реализации климатических проектов, направленных на применение полученных знаний в реальной жизни.