Ekologiya vazirligining Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan Buxoro viloyatida oʻrnatilgan onlayn kuzatuv kameralari orqali belgilanmagan joyga chiqindi tashlash bilan bog‘liq huquqbuzarliklar aniqlanib, chora ko‘rilmoqda.
Jumladan, Buxoro shahridagi “H.Olimjon” va “Shirbudin” mahalla fuqarolar yigʻinlari hududida oʻrnatilgan kuzatuv kameralarida besh nafar fuqaro tomonidan bir necha joylarga noqonuniy chiqindi tashlab ketilgani qayd etilgan.
Yuqoridagi holatlar yuzasidan har bir huquqbuzarga MJtKning 91prim 1-moddasi 1-qismi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, BHMning 1 barobari — 340 ming so‘mdan jarima belgilandi.
Ma'lumot uchun, ayni damda Buxoroda 20 ta onlayn kuzatuv kameralari mavjud. Bu kameralar nafaqat belgilanmagan joyga chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarni ham aniqlab, bartaraf etishga imkon beradi.

В Бухаре с помощью онлайн-камер зафиксированы случаи незаконного сброса мусора
Центральное управление диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии посредством камер онлайн-наблюдения, установленных в Бухарской области, выявило ряд нарушений, связанных со сбросом мусора в неположенных местах.
В частности, камеры наблюдения, установленные на территории махаллей «Х.Алимжан» и «Ширбудин» города Бухары, зафиксировали незаконный сброс мусора в нескольких местах пятью гражданами.
В связи с этим на каждого правонарушителя составлен административный протокол в соответствии с частью 1 статьи 91 АК и наложен штраф в размере 1 БРВ – 340 000 сумов.
Для информации: в настоящее время в Бухаре установлено 20 камер онлайн- наблюдения. Они позволяют выявлять и устранять не только сброс мусора в неположенных местах, но и другие виды экологических нарушений.